گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (سهامی عام) در هشتم مرداد ماه 1386، با نام اولیه شرکت توسعه الوند غدیر به صورت شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت­ها و مؤسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسید و در بهمن ماه 1389 به شرکت ” گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (سهامی خاص)” تغییر نام یافت، همچنین در تاریخ 16/09/1390 با هدف توسعه فعالیت­ها، نام شرکت به ” گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (سهامی عام)” تغییر یافته و عملاً با پذیرش این شرکت در بورس اوراق بهادار تهران، سهام این شرکت در مورخ 26/11/1390 در بورس تهران عرضه شد. سرمایه ثبت شده این شرکت در حال حاضر معادل 000ر15 میلیارد ریال بوده و تشریفات قانونی افزایش آن تا 000ر30 میلیارد ریال در دست اقدام است.

  • حوزه فعالیت­ها

در حال حاضر با توسعه روزافزون این گروه، حوزه فعالیت­های آن نیز گسترش یافته، بگونه­ای که مجموعه شرکت­های تحت پوشش آن طیف وسیعی از محصولات اولیه، واسطه­ای و نهایی حوزه پتروشیمی و پالایشگاهی را در بر می­گیرد. در حال حاضر انحصار تولید سالانه 000ر845ر3 تن اوره، 000ر480ر2 تن آمونیاک، 000ر380ر3 تن متانول در حوزه پتروشیمی و تولید بیش از 000ر462ر9 تن انواع فرآورده­های پالایشگاهی در اختیار این گروه قرار دارد. امروزه گروه گسترش نفت و گاز پارسیان علاوه بر محصولات عمده و استراتژیک پتروشیمی و فرآورده­های نفتی، گستره     فعالیت­های خود را در حوزه انرژی، ساخت و مهندسی صنایع نفت، حمل و نقل ریلی و همچنین بازرگانی محصولات پتروپالایشی نیز گسترش داده است و به این ترتیب می­رود تا چرخه کامل تولید در این حوزه­ها را از ابتدا تا انتها تحت مدیریت خود درآورد.

گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با در اختیار داشتن سهام کنترلی برخی از بزرگترین شرکت­های پتروشیمی و پالایشگاهی کشور جایگاه منحصر به فردی را در صنعت نفت و پتروشیمی کشور برای خود کسب نموده، کسب عنوان هشتاد و سومین شرکت برتر پتروشیمیایی در سطح جهان و پنجمین شرکت برتر پتروشیمیایی در سطح خاورمیانه و افریقا مهر تاییدی است بر این مدعا. همچنین این هلدینگ توانسته است به تعاملات سازنده و کار آمدی با ارکان حاکمیتی و اجرایی این صنایع اعم از سرمایه گذاران و دستگاه­هاي دولتي و غير دولتي مرتبط دست يابد. ازهمین رو در تنظيم سياست­ها و تصميم سازي­هاي كلان اين حوزه­ها و ترسيم چشم انداز آن نیز ایفاگر نقش مهمی است. بعلاوه، حضور این گروه در بازار سرمایه کشور بر شفافیت و اعتبار هرچه بیشتر آن افزوده است.

  • بزرگترین تولید کننده اوره، آمونیاک و متانول در سطح کشور.
  • در اختیار داشتن مدیریت 75% ظرفیت تولید اوره در ایران، 19% تولید خاورمیانه و 7/1% تولید جهاني.
  • در اختیار داشتن مدیریت 65% ظرفیت تولید متانول ایران و 5/3% تولید جهانی متانول به عنوان چهارمین تولید کننده جهانی این محصول.
  • در اختیار داشتن مدیریت 10% ظرفیت فرآورش نفت خام کشور.